Header Ads

2016 YILI KİTAP FUARLARI (NİSAN-ARALIK)

Merhaba,

2016 yılı için geç kalmış olsam da en azından önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan ülkemizdeki uluslararası kitap fuarlarıyla ilgili ufak, rehber niteliğinde bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda, çok detaya inmeden fuarlar hakkında genel bilgiler, onur konukları, dikkat çeken yönleri ve yerleri hakkında ufak bilgilerle merak edilen noktalara değinmeye çalışacağım. Unutmadan da, bazı fuarlar hakkında bugünden yeterli bilgiye sahip olmak mümkün değil. O yüzden konuyu takipte kalırsanız yapacağım güncellemelerden de haberdar olmuş olursunuz.

1) 21. İZMİR KİTAP FUARI – (16-24 NİSAN 2016)


Geride kalan fuarları saymazsak, 2016 yılının en yakın büyük çaplı kitap fuarı 16-24 Nisan tarihlerinde Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda yani Kültürpark’ta gerçekleşecek. Tüyap ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan kitap fuarında, İzmir doğumlu şair ve yazar Hüseyin Yurttaş onur konuğu olarak yer alacak. Hüseyin Yurttaş, bir zamanlar öğretmenlik yapmış ve sonrasında yayıncılığa atılmış, önemli eserlere imza atarak ödüller elde etmiş İzmir’in değerli şahsiyetlerinden birisidir.
400 yayınevi ve 150 STK’nın katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan fuarda ayrıca yüzlerce söyleşi ve etkinlik gerçekleştirilerek katılımcılara hayli yoğun ve verimli bir fuar dönemi yaşatılacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz yıl “İzmir Kitap Fuarı 20 Yaşında” sloganıyla kitapseverlerle buluşan fuar, bu yıl “Behçet Necatigil 100 Yaşında” sloganıyla karşımıza çıkıyor. Edebiyatımızın en kıymetli isimlerinden olan, 1979 yılında hayat gözlerini yuman Behçet Necatigil, izleyenlerin hatırlayacağı üzere “Kelebeğin Rüyası” filminde Yılmaz Erdoğan tarafından canlandırılmıştı. Fuarda sevenleri için bu kıymetli isme özel etkinlikler ve fırsatlar da olacak gibi görünüyor.

Fuara katılım ziyaretçiler için ücretsiz ancak yayınevleri için ücretli. Az da olsa yayınevi sıfatıyla fuarlara katılım tecrübem olduğu için söylüyorum, bu durum ekonomisi güçlü olmayan yayınevlerinin fuarlara katılımını imkansız kılıyor. Dolayısıyla, daha kalburüstü yayınevlerinin yer alacağını söyleyebilirim. Fuara katılmak isteyenler, fuarla ilgili haber, etkinlik ve güncellemeleri, ulaşım bilgilerini aşağıdaki linklerden takip edebilirler.

Website:
http://izmirkitapfuari.com/
Facebook: https://www.facebook.com/kitapfuariizmir
Twitter: https://twitter.com/kitapfuari

2) 2. VAN KİTAP FUARI – (22-30 NİSAN 2016)


Doğuda yaşanılan olaylar sebebiyle, Van ilimizde en son 2013 senesinde düzenlenebilmiş kitap fuarı. Bu yıldan itibaren artık geleneksel bir hale getirmeyi düşünüyorlar. Oradaki halk da fuarın yapılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Şuan için fuar ile ilgili tema ve katılım bilgileri hakkında fazla bilgiye ulaşamadım. Organizasyon şirketi henüz herhangi bir güncelleme yapmamış ancak fuar yapılacak. Özellikle yeni yayınevleri için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Fuar’ın “Van TSO Sergi ve Fuar Alanı” bölgesinde yapılması planlanıyor ancak bu değişebilir de. Tarihi yaklaştığında gidecek olanların fuarla ilgili site ve sosyal medya hesaplarından güncellemeleri takip etmelerini tavsiye ederim. Yeni bir fuar olması, hakkında yorum yapmayı güç hale getiriyor. Anadolu şehirlerimizde bu tarz etkinliklerin çoğalması ve yayınevi ile STK’lar tarafından katılımın çoğalması ve çeşitlenmesi tek temennim.
Bu tarz fuarların her yerde gelenekselleşmesi ve büyümesi dileğiyle sıradaki organizasyonumuza geçiyorum.

3) GAZİANTEP KİTAP FUARI (3-8 MAYIS 2016)


Gaziantep’te ilk uluslararası kitap fuarı sanırım 2014 senesinde gerçekleştirildi. OFM Ortadoğu Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilmesi planlanan fuar Tüyap organizasyon öncülüğünde kitap severlerle buluşturulacak. Fuar tarihinin yaklaşmasıyla daha fazla malumat oluşacaktır. Şimdilik fuar ile ilgili haberlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

4) 5. MALATYA ANADOLU KİTAP VE KÜLTÜR FUARI (10-15 MAYIS 2016)


Bu yıl 5. kez kitapseverlerle buluşacak Malatya kitap fuarı. Anadolu’daki renkli fuarlardan bir tanesi olan bu fuar artık geleneksel bir hale de bürünmüş durumda. Fuar hem sponsorları hem de katkı sunan kurumlar açısından oldukça güçlü bir yapıya sahip. Geçen sene “ 100. Yılında Çanakkale” temasıyla karşımıza çıkan fuar bu seneki temasını ise henüz açıklamamış. Güncellemeler geldikçe sizlerle paylaşacağım.

Kendim gitmemiş olsam da bence oldukça güzel bir organizasyon ve artık geleneksel hale gelmiş olması bu fuarı gidilebilir hale getiriyor. Artık oturmuş bir yapı, etkinlik ve yazar kadrosu oluştuğunu düşünüyorum.

5) 8. KOCAELİ KİTAP FUARI – (14-22 MAYIS 2016)


Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Kocaeli Kitap Fuarı, katıldığım fuarlar arasında açıkçası en beğendiğim olma özelliğini taşıyor. Hem yayıncılar hem de ziyaretçiler için ücretsiz katılım ve hizmetler sunulması fuarı oldukça renkli kılıyor. Fuara dair etkinlikler yalnızca fuar alanıyla da sınırlı kalmıyor. “Ağaçlar Kitap Açtı” etkinliğiyle şehrin önemli merkezlerine kadar fuar heyecanı taşınıyor. Ağaçlardan meyve toplar gibi kitap toplama imkanına kavuşuyorsunuz. Ne kadar erken giderseniz, istediğiniz kitabı seçerek dalından koparmanız o kadar kolay oluyor. Vakit geçtikçe fazla seçme şansınız kalmıyor, baştan söyleyeyim.

Geçtiğimiz sene 7. Düzenlenen fuara 350 yayınevi, 42 sahaf ve 55 STK katılmış. Katılımı arttırmak ve kaliteyi en üst seviyeye çıkartmak için her sene düzenlemelere gidiliyor. Fuarın bu yılki teması ise “Medeniyet Mirası”. Yayınevlerinin ücretsiz katılma şansının olması kalitenin düşeceğini düşündürmesin. Oldukça güçlü bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. Eğer amatör bir yayınevi sahibiyseniz kesinlikle bu fuarı değerlendirin. Halkı da kitaplara gerçekten ilgili ve katılım oranı yüksek. İnsanlar sadece bakmak için gelmiyor, aynı zamanda alıyorlar da. Üniversite şehri olması da bunda etkili olsa gerek. Fuar alanı da oldukça geniş ve düzenli. İstanbul’daki fuarlarda yaşadığımız karışıklık ve sıkışıklık sorunları kesinlikle yaşanmıyor. Vaktiniz ve imkanınız varsa bu fuarı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm. İstanbul’a da oldukça yakın ve günübirlik olarak rahatlıkla gidip gelebilirsiniz.

Websitesi: http://www.kocaelikitapfuari.com/

6) 5. DİYARBAKIR KİTAP FUARI ( 24-29 MAYIS 2016)


Anadolu'nun önemli ve artık gelenekselleşmiş kitap fuarlarından bir tanesi olan Diyarbakır Kitap Fuarı, Tüyap organizasyonuyla bu yıl da kitapseverlerle buluşuyor.  Geçen sene 20-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen fuar tarihlerinde bu yıl ufak bir değişikliğe gidilmiş. Geçtiğimiz yılki fuar teması “ Yazının Kadim Coğrafyasına Yolculuk…” olarak belirlenmişti.

Toplamda 125 yayın evi ve STK katılımıyla gerçekleştirilmiş fuarda katılım ise bana göre olması gerekenden az. Diyarbakır gibi bir şehirde çok daha renkli ve kalabalık fuar etkinliklerinin düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Ancak bu yıl geçen seneki eksiklerin kapatılacağını ve daha çok yayın evi ve ziyaretçinin katılımının sağlanacağını umuyorum. Elbette yaşanan olaylar da bu tarz organizasyonları sekteye uğratmakta.

7) İSTANBUL BEYAZIT 35. KİTAP VE KÜLTÜR FUARI (6-25 HAZİRAN 2016)


Bu yıl 35. kez düzenlenecek olan fuar Ramazan ayının başlangıcı ile kapılarını açıyor ve bu ayın sonuna kadar kapılarını ziyaretçilere açık tutuyor. Diyanet Vakfı tarafından organizasyonu üstlenilen fuarda biraz seçicilik hakim diyebilirim. Burada her çeşit yayınevi ve yazara ulaşmanız mümkün değil. Daha tek tip bir ortam ile karşı karşıya kalsak da İstanbul’un ve Beyazıt semtinin tarihi dokusu altında gidilesi bir organizasyon halini alıyor. Fuar alanı olarak Beyazıt Meydanı belirlenmiş.

8) ANKARA KOCATEPE 35. KİTAP VE KÜLTÜR FUARI (12 HAZİRAN – 1 TEMMUZ 2016)


Diyanet Vakfı tarafından İstanbul Beyazıt kitap ve kültür fuarı ile neredeyse eş zamanlı olarak başlatılan bu fuar da bu yıl 35. kez kitapseverlerle buluşuyor. Fuar alanı olarak Kocatepe camii çevresi belirlenmiş. İstanbul’da olduğu gibi Diyanet vakfı tarafından düzenlendiği için biraz seçicilik hakim. Burada da her çeşit yazarla karşılaşılması pek mümkün değil. Daha kendine has bir havası ve yayıncı-yazar kadrosu var. Yolunuz düşerse uğramanızı tavsiye ederim.

9) 5. SİVAS KİTAP FUARI (1-4 EYLÜL 2016)


Geçtiğimiz yıl 4. kez düzenlenen Sivas Kitap Fuarı bu yıl Sivas Fuar Alanı’nda yayınevleri ve yazarlar ile kitapseverleri buluşturacak.  Geçtiğimiz yıl “Sivas ellerinde kitap okunur” sloganı ile Sivas Kongresi’nin 96. Yıldönümüne özel etkinliklere yer verilen fuarda bu yıl nasıl bir slogan ve etkinliklere yer verileceği ise henüz merak konusu. İncelediğim kadarıyla hayli çeşitli ve renkli bir içeriğe sahip Sivas Kitap Fuarı. Fuar ile ilgili bilgilere ve güncellemeler aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Websitesi: http://www.sivaskitapfuari.com/

10) 7. ANTALYA KONYAALTI KİTAP FUARI (23 EYLÜL-2 EKİM 2016)


Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda geçtiğimiz sene “Barış İçin Okumak Lazım…” sloganına yer verilmiş. Fuarla ilgili bilgilendirmeleri incelerken davet edilen yazarlar arasında her kesimden kişiye yer verilmesi dikkat çekiciydi. Bu durum elbette kitaplar vasıtasıyla farklı görüşte insanların bir araya gelmesi, aynı havayı soluması anlamında oldukça güzel bir adım.

Fuar her sene katılımcı ve ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde arttırmış görünüyor. Muhtemelen bu yıl da geçen yılın üzerine bir şeyler konularak hem katılımcı sayısında, hem yazar çeşitliliğinde, hem etkinliklerde pek çok yenilik ziyaretçileri bekliyor olacak.

11) 35. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI/TÜYAP KİTAP FUARI (12-20 KASIM 2016)


İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli kitap fuarları arasında yer alan Tüyap Kitap Fuarı, 2016 yılında 12-20 Kasım arasında kapılarını açıyor. Her sene pek çok etkinlik, yazar, yayınevi ve STK’yı ziyaretçilerle buluşturan fuar sadece İstanbul’dan değil Türkiye’nin pek çok yerinden de ziyaretçi akınına uğruyor. Şahsi fikrim fuar alanının gelen kalabalığı kaldıramadığı yönünde, çünkü her sene gitmeme rağmen istediğim yerlerin çoğunu gezemeden fuardan ayrılmak zorunda kalmışımdır. Ancak her anlamda sunduğu zenginlik İstanbul Tüyap Kitap fuarını enler arasında saymak için yeter de artar bile. Herkese göre bir şeylerin olduğu nadir organizasyonlardan diyebilirim.

Fuara sadece yurt içinden değil, yurtdışından da katılım oldukça yüksek. En azından diğer fuarlarla kıyaslandığında durum böyle. Yurt dışından, Türkiye’de de sevilerek okunan pek çok yazar imza günü ve çeşitli etkinliklerle sevenleriyle buluşturuluyor. Kesinlikle vakit ayırıp bu fuara gitmenizi öneririm.Evet arkadaşlar geçtiğimiz fuarları saymazsak 2016 yılı içinde kalan fuarları sizler için derledim. Eksik bir fuar organizasyonuna, yanlış bir bilgiye vs. denk gelirseniz belirtmeniz halinde konuya ekleyeceğim. Her ne kadar hepsine gidemeyecek olsak da kitapseverler olarak bu fuarların çoğalmasına ve yayılmasına katkı sağlamamız gerekiyor. Sahip olduğunuz fuar bilgilerini ve güncellemeleri konu altından paylaşırsanız sevinirim. :)

2 yorum:

  1. Bu işle çok uğraşılıyor. KBB'de stajyer olduğum dönem içerisinde bunu çok iyi olarak gördüm ve destekliyorum. Allahın izini ile bu yıl da orada olacağım insallah. sizleri de bekleriz. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kocaeliden bahsediyorsunuz sanırım. Benim en beğendiğim fuar orası gittiklerimden. Her sene uğruyorum bu sene de geleceğim kısmetse. :)

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.