SEVEN SAMURAİ (YEDİ SAMURAY) - FİLM İNCELEMESİTÜM ÜLKE SİNEMALARINI KISKANDIRAN BİR YAPIM

Türkçe adıyla "Yedi Samuray" 1954 yapımı bir Japon filmi. Başarılı bir yönetmen olan Akira Kurosawa filmin hem kurgusunda hem de senaryosunda büyük pay sahibi. Filmin 200 dakika sürüyor olması, eski bir yapım olması ve Japon yapımı olması bir çoğunun aklına ne kadar güzel olabilir ki düşüncesini getirmiş olabilir. Ancak böyle düşünenler kesinlikle muhteşem bir filmi izleme şansını kaçırmış durumdalar. Ancak hala geç değil, müsait olduğunuz ilk vakitte bu güzel yapımı açıp izleyebilirsiniz.

Filmin konusuna gelelim. 17. yüzyıl Japonya'sında geçen filmde, haydutların baskısından bunalan ve kendilerini korumaktan aciz köylülerin efendisiz samuraylar(röninler veya roninler) kiralayarak haydut belasından kurtulmak istemeleri ve bunun etrafından gelişen olaylara dayalı bir konu hakim. Haydutların konuşmasına kulak misafiri olan bir köylü, yakın zamanda bir saldırı gerçekleşeceğini öğrenir ve bunu köydeki diğer insanlara iletir. Köyün yaşlısı ile oturup tartışırlar ve onun samuray kiralama teklifine her ne kadar istekli olmasalar da boyun eğmek zorunda kalırlar. Çünkü samuraylar onlara göre köyün kızlarını ve bütün varlığını almak isteyeceklerdir. Fakir köylüler mümkün olduğunca paraya değer vermeyen, karın tokluğuna çalışacak samuraylar bulmaya gayret ederler. Nihayet yaşlı ve deneyimli bir samurayı ikna ettikten sonra 6 tane daha samuray bulmayı başarırlar. Artık haydutlara karşı koymak için gün saymaya başlarlar ve olaylar gelişir.

"Kafan Kesilmek Üzereyken Sakalın İçin Endişelenmen Neye Yarar Ki?"

Filmde dikkat çekici olan nokta köylülerin haydutlardan korkmaları ve nefret etmelerinin yanında neredeyse aynı ölçüde samuraylardan da korkmaları ve nefret etmeleridir. Köylüler ne kadar aciz görünseler de fazlasıyla kurnaz davranıp, kendilerini acındırarak samurayları ikna etmeye çalışıyorlar. Ancak aynı zamanda onlardan nefret ediyor ve çekiniyorlar. Hatta samuraylar mı haydutlar mı gibi bir tartışmaya giriştiklerinde en sonunda "Kafan kesilmek üzereyken sakalın için endişelenmen neye yarar ki?" diyerek samurayları tercih ediyorlar. Korktukları ise geleneklerinin, düzenlerinin bozulması, köyün kızlarının samuraylara ilgi duyuyor olması gibi konular.

Film her ne kadar Japon kültürüne ve tarihine özgü gözükse de (sonradan pek çok ülke sinemasında da uyarlamasının yapıldığı gibi) aslında evrensel bir nitelik taşıyor. Çünkü tarih boyunca ve günümüzde dahi her ülke ve kültürde bu tarz sınıflar arası çatışmalar ve çekişmeler kendisini göstermiştir. Samuraylar bunu bilmelerine rağmen bu görevi neden kabul ettiler derseniz, bu onların doğasında var. Onlar bunun için samuray olmuşlardır ve kendilerinden yardım isteyen insanlara yüz çeviremezler.

Sonuç olarak film son derece güzel. Burada kendimce yorumlayıp izlemeyenler için filmin konusunu ele almaya çalıştım. Tek sorun bana göre filmin gerçekten uzun olması ancak gerçekten vakit ayırmaya değecek bir yapım olduğuna emin olabilirsiniz. İzleyecek olanlara iyi seyirler, hoşçakalın. :)

DEĞERLENDİRME


SEVEN SAMURAİ (YEDİ SAMURAY) - FİLM İNCELEMESİ SEVEN SAMURAİ (YEDİ SAMURAY) - FİLM İNCELEMESİ Reviewed by Serhat Ocak on Mart 16, 2016 Rating: 5

Hiç yorum yok