İRLANDA: DİL EĞİTİMİ VE DENEYİMLERBu yazımda blog adresimden ayrı kaldığım dönemin üç aylık kısmında bulunduğum İrlanda hakkındaki deneyimlerimi ve izlenimlerimi genel olarak ele almak istedim. Özellikle dil eğitimi almak isteyen arkadaşlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Keyifli okumalar. 


NEDEN IRLANDA?

Blog sitemle ilgilenemediğim sürecin üç aylık kısmında dil eğitimi almak ve farklı bir kültür tanımak amacıyla İrlanda'da geçirdim. Bu yazımda size bu ülkede yaşadığım deneyimlerimden bahsedecek ve benim gibi İrlanda'da dil eğitimi almak isteyen kişilerin sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle "Neden İrlanda?" sorusuna cevap vereyim. İrlanda, sebebini tam olarak açıklayamadığım bir şekilde merak ettiğim ve gitmek istediğim bir ülkeydi. Ancak dil eğitimi almak amacıyla ilk düşündüğüm ülke İngiltere olmuştu. Bildiğiniz üzere yurt dışında dil eğitimi almak önemli miktarda parayı gözden çıkarmak anlamına geliyor. İngiltere dil okulları pound üzerinden fiyatlandırıldığı için de gözden çıkarmanız gereken tutar önemli bir miktarda artış gösteriyor. Bende bu durumdan kaçınmak adına alternatif seçeneklere yönelirken bir anda aklıma İrlanda geldi ve görüştüğüm acentadan İrlanda hakkında bilgi aldım. Bundan sonrasında her şey kafama oturunca İrlanda'ya gitmek üzere hazırlıklarımı yapmaya başladım.

Dublin şehir merkezi.

İrlanda vize almak anlamında sizi gerçekten zorlayan bir ülke. Daha önce yurt dışına çıkma deneyimim olmadığı için farklı ülkeler için durumun nasıl olduğunu bilmiyorum. İrlanda'nın özelliği Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen sadece kendi vize uygulamasını uyguluyor olması. Bu anlamda istedikleri belgeleri tam verseniz dahi benim yaşadığım gibi sizden ek evraklar talep edebiliyorlar. Yani sadece yurt dışında dil eğitimi alayım demekle bitmiyor. Asıl yorucu kısım bu andan itibaren başlıyor. Fakat, uçağa bindiğiniz andan itibaren bütün yorgunluğu unutup yeni bir maceraya atılmanın heyecanına kapılıyorsunuz. Yani yaşadığınız tüm stres ve yorgunluğa kesinlikle değiyor.

İRLANDA'DA HANGİ DİL OKULUNU TERCİH ETTİM?


İrlanda'da başkent Dublin'deki Emerald Cultural Institute dil okulunda 12 haftalık bir eğitim aldım. Okul ve konaklama ile ilgili bütün detayları Türkiye'deki acente ayarladı. Bu süreci bir acenteye başvurmadan bizzat kendiniz de takip edebilirsiniz elbette. Ancak, özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız bir aracı kurumun yardımına başvurmak daha mantıklı olacaktır. Genel olarak memnun olduğum okulumda neredeyse her milletten ve yaştan insanla tanışıp sohbet etme fırsatı yakaladım. Elbette, okul seçimi kişisel beklentilere göre farklılık gösterebilecek bir şey. Okulun konumu, öğretmenler, öğrenci profili, fiyatlar vb. konularda farklı bir okulu tercih edebilirsiniz. Emerald, fiyat olarak pahalı okullar arasında, şehir merkezinden uzak, öğrenci ve öğretmen profili olarak oldukça iyi seviyede ancak sınıf seviyeleri noktasında bazı eksikleri olduğunu düşündüğüm bir okul. Sınıf seviyeleri ile söylemek istediğim, siz B2 seviyesinde İngilizceyi etkin şekilde kullanabilirken daha alt seviyelerde sınıf arkadaşlarınız olabiliyor ve buna etkin bir çözüm getiremiyorlar. Bu durum muhtemelen diğer okullarda da böyledir diye düşünüyorum.

St. Stephen's Green

DUBLİN İZLENİMLERİM


İrlanda yüksek binaların olmadığı, parkların ve yeşil alanların bolluğuna şaşıracağınız küçük kendi halinde bir ülke. Şehir ve insanlar yakın tarihte verilmiş olan bir özgürlük mücadelesinin izlerini taşıyor hala. Siyasi anlamda da bunun izlerini görmek mümkün. Ancak henüz bunlar geçmişteki gibi bir kriz haline gelmemiş durumda. Dublin, diğer Avrupa başkentleri ile karşılaştırıldığında bir kasaba gibi kalıyor. Şehirde yer altı metrosu bulunmuyor. Ulaşım, otobüs, tramvay, tren ve bisiklet ile sağlanıyor. Trafik akış yönü bizdekinin tam tersi ki gittiğinizde gerçekten dikkat etmeniz gereken bir nokta. Bisiklet kullanımı rahat ve çok yaygın. Ben yapmadım ancak okuldaki pek çok arkadaşım ikinci el bisiklet alarak ulaşımlarını onunla sağlıyorlardı. Yağmurlu havalarda dahi bisiklet kullanan insanlar görmeniz mümkün.

Neredeyse her yerinde yeşilliğe ulaşabileceğiniz şehirde St. Stephen's Green ve Phoenix Park olmak üzere öne çıkan iki tane park bulunuyor. St. Stephen's Green şehrin en işlek yerinde ancak sizi o keşmekeşten tamamen çekip alan güzellikte oldukça geniş ve güzel bir park. Phoenix Park ise şehrin biraz daha dışında yer alan, içerisinde ABD büyük elçiliğini de bulunduran oldukça büyük bir park. Bu parka giderek serbestçe dolaşan yaban geyiklerini görmeniz mümkün.

Phoenix Park ve içerisinde yer alan geyikler.

Şehir ayrıca dünyanın önemli üniversiteleri arasında yer alan Trinity College'a da ev sahipliği yapıyor. Üniversitenin bünyesinde yer alan kütüphane ise İrlanda'nın en büyük kütüphanesi ve Keltlere ait önemli el yazmaları başta olmak üzere çok sayıda önemli esere ev sahipliği yapan büyüleyici bir yer. İrlanda'ya gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi. İnternette dünyadaki en güzel kütüphaneler şeklinde yapılan görsel haberlerde atlanmayan kütüphanelerden birisi de Trinity College kütüphanesi. Bir çoğunuz kendi çektiğim aşağıdaki görsele aşinadır diye düşünüyorum.

Trinity College Kütüphanesi.

İrlanda küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen şaşılacak derecede çok ve önemli tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezinde çok sayıda müze, aktif olarak kullanılan tarihi yapılar, kaleler ve yaşanmışlık bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehir dışında da yine antik çağlardan yakın tarihe kadar çok sayıda tarihi unsura ulaşmak mümkün. Ortaçağ döneminden kalma publar hala ayakta duruyor ve siz gidip burada o çağlardan beri süregelen geleneklere tanıklık edebiliyorsunuz. Şehir tarihi dokusunu korumakla birlikte son derece hareketli ve eğlenceli.


ŞATOLAR, KALELER VE MÜZELER


Dublin'de bulunduğum süre boyunca mümkün olduğunca müzeleri ve tarihi yerleri ziyaret etmeye çalıştım. Arkeoloji müzesi benim açımdan oldukça ilgi çekiciydi. Bunun dışında rehber eşliğinde turlar düzenlenen Kilmainham Gaol İrlanda yakın tarihine dair önemli bilgiler alabileceğiniz eski bir hapishane binası. Burada İngilizlere karşı verilen mücadelenin öncülerinin tutulduğu hücreler yer alıyor. Yapı aynı zamanda ilk modern hapishane sistemlerinden biri olma özelliği de taşıyor.

Kilmainham Gaol mahkumlar için ayrılmış avlu.
Bildiğiniz üzere geçmişte ve günümüzde popüler olan çok sayıda tarihi film ve dizinin çekimleri İrlanda ve yakın çevredeki ülkelerde gerçekleştiriliyor. Game Of Thrones çekimlerinin yapıldığı yerlere özel turlar düzenleniyor. Ben bu turlara katılmasam da "Brave Heart" filminin çekimlerinde kullanılan "Trim Castle" ve yakın çevresinde yer alan tarihi alanları ziyaret etme fırsatı buldum. Trim başta olmak üzere ülke içinde korunmuş kimi büyük kimi daha küçük onlarca şato ve kale bulunuyor. Günümüze kadar bu kadar korunarak gelmiş olmaları da film yapımcılarının buralara yönelmesine sebep oluyor. Öyle ki artık dizi ve film çekimlerinin çok büyük paralarla yapılıyor olması İrlanda gibi ülkelerde farklı istihdam alanlarının açılmasına yol açmış.

Braveheart filminin çekimlerinde kullanılan Trim Castle.
Aslında ekleyebileceğim çok sayıda görsel ve izlenim yer almasına karşılık yazıyı uzatarak okunmaz hale getirmek istemediğim için İrlanda hakkındaki yazımı burada noktalıyorum. Merak ettiklerinizi yorum kısmından veya özel olarak iletişim kısmından sorabilirsiniz. Artık eskisi kadar boş vaktim olmadığı için düzenli olarak yazı girme şansı bulamayacak olsam da mümkün olduğunca kitap ve film yorumlarıyla aranızda olmaya devam edeceğim. 


İRLANDA: DİL EĞİTİMİ VE DENEYİMLER İRLANDA: DİL EĞİTİMİ VE DENEYİMLER Reviewed by Ne Okudum Ne İzledim on Şubat 28, 2018 Rating: 5

19 yorum

 1. Öncelikle hoş geldin, yazılarını özlemişim :') İrlanda benim de çok merak ettiğim, hep gitmek istediğim bir ülke ama ne zaman fırsatım olur bilemiyorum. Özellikle vize konusunda zorluk çıkarmaları biraz daha kırdı cesaretimi, zira bürokrasiden nefret ediyorum :D Kütüphane mükemmel görünüyor, orada olup oranın havasını solumak nasıl bir histir tahmin bile edemiyorum. Bu üç aylık süre senin için her anlamda verimli ve keyifli geçmiş gibi görünüyor. Umarım bir gün benim de gidip görme imkanım olur. Tekrardan hoş geldin :')

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum, bende özlemişim. :) Biraz uğraşmak gerekiyor ama zamanın ve imkanın varsa kesinlikle gitmeye değer diye düşünüyorum. Çok verimli ve keyifli vakit geçirdim. Dilerim en kısa sürede gitme şansını yakalarsın. Teşekkürler.

   Sil
 2. Ne kadar yeşil güzel yazınızın devamını bende bekliyorum İngilterede dil eğitimi almayı çok istesem de pound sağolsun istediğim süreyi almamin önünde set oluyor 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Pound başta olmak üzere kurların bu kadar yüksek olduğu bir dönemde İngiltere'ye yakın olması ve EURO ülkesi olması dolayısıyla İrlanda güzel bir alternatif oluşturuyor. Yine de oldukça pahalı malesef, haklısınız.

   Sil
 3. Hoş geldin Serhat, çok güzel fotoğraflar tarihi dokuların korunduğu her yer hoşuma gidiyor. Vize olayın da İngilterede çok sıkıntılı gelinim ve oğlum gidecekleri geçtiğimiz yaz yüzde seksen çıkar deniyordu ama maalesef:( bana en saçma gelen önden harçlar yatıyor ,ucak biletleri alınıyor, bankaya oldukça büyük bir miktar para yatıyor ve topu topu bir haftalık vize verilmedi ki kalacak yerleri de hazırdı teyzesi orada yaşıyor onlar misafir edeceklerini bildirmişlerdi:( sadece ucak paralarının bir kısmını geri alabildiler ama konsolosluğa yatırdıkları 4.000 TLnin tabiri caizse üstüne yattılar..
  Tekrar hoş geldin sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum. Yakınlarımdan İngiltere'ye gidenler çok oldu herhangi bir sorunla karşılaşmadılar. Hatta yaşadığım zorluklardan sonra İngiltere'ye gitseydin bu kadar uğraşmazdın diyenler dahi olmuştu. Sanırım belirli bir standardı yok vize işlerinin. Çok bir bilgim de yok açıkçası. Maalesef her türlü garantiyi isteyip sonra sizi yüz üstü bırakabiliyorlar anlattığınız şekilde. Teşekkür ederim.

   Sil
 4. Hoş geldin :-)

  İrlanda'yı görmeyi ben de çok istiyorum. Özellikle şatoları çok ilgimi çekiyor. Umarım bir gün gezebilirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim de içimde merak uyandıran, gitmek istediğim bir ülkeydi. Dil eğitimi vesile oldu ve gidip görme fırsatı yakalım. Dilerim sende en kısa zamanda gitme fırsatı bulursun. Yorumun için teşekkürler, hoş buldum. :)

   Sil
 5. Merhaba Serhat. Hoş geldin. Ne güzel deneyim yaşamışsın. Cesaretin için seni tebrik ederim. Bazılarımız burnunu kapıdan dışarıya çıkarmıyor. Sen ülke dışına çıkarak vizyonunu genişletmişsin. Yazını çok beğendim. kızımda dil eğitimi almak istiyor. ona okutacağım. Sevgiler

  YanıtlayınSil
 6. Hoş buldum. Uzun zamandır aklımda olan bir şeydi ve imkanları biraz zorlayarak kısa bir süre de olsa gitme fırsatım olduğu için mutluyum bende. Sormak istediğiniz bir şey olursa iletişime geçebilirsiniz. Teşekkürler, sevgiler. :)

  YanıtlayınSil
 7. Geri dönmen güzel:) Tam da kafamda Malta vs İrlanda diye bir versus vardı kafamda netleştirmek için çok iyi bir yazı olmuş:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İrlanda'da tanıştığım kişilerden Malta'ya gidenler vardı ve pek tavsiye etmiyorlardı. Yine de kişiden kişiye değişecek bir durum. İyice araştırmanızı öneririm. Teşekkürler. :)

   Sil
 8. Ben yeni keşfettim blogu ama yine de hoşgeldin 😀, gitmişken gezmen ve hatta müze gemen harika. Kütüphane özellikle çok güzel görünüyor, kitap alıp okuma şansın oldu mu merak ettim. İrlandalı çok güzel yazarlar vardır 😊. İrlanda pubları da çok ünlü hemen her yerde bu adla bir bar vardır herhalde en azından başkentlerde ama yerinde ayrıdır tabi 😊. Ne güzel deneyim olmuş, görüşmek üzere 😀

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef oradaki kitaplara dokunmamıza izin vermiyorlar. Kütüphane gibi kitaplar da çok eski, çok önemli el yazmaları bulunuyor. Ama atmosfer, içerisinde yer alan bilgiler ve yıllanmış kitapların kokusu paha biçilemez bir deneyim. Pub kültürleri eğlenceli ve güzel, her şey gibi o da yerinde güzel elbette. Teşekkürler. :)

   Sil
 9. Kütüphane demek oymuş :-) Görmek istediğim yerlerden Dublin, keyifli bir yazıydı.:-)

  YanıtlayınSil
 10. hoş geldin ,
  çok verimli bir eğitim süreci -sadece dil okulu anlamında söylemiyorum farklı yerler görmek te eğitim süreci dahilinde bunu sonradan anlıyor insan :D-olmuştur diye düşünüyorum , İrlanda Brave Hart'la gönlümde yer etmiştir :D Umarım daha çok yer görme şansın olsun :)

  YanıtlayınSil
 11. Merhaba, bloğunuzu yeni keşfettim.Acaba 3 ay size yeterli geldi mi? aksan konusunda sıkıntı yasadınız mı ?ve İngilizce seviyeniz ne idi?

  YanıtlayınSil
 12. Bikere irlanda Lechester mesela il olarak muhteşem bi yer, dublin de müthiş insanlar ve sımsıcak yüzler var, dolayısıyla da İrlanda Türkiyeye hiç benzemiyor, samimi insanlar gzel kızlar yakışıklı erkekler ve gülüşler... Daha ne istenebilir ki...

  YanıtlayınSil